İade Koşulları

İade ve Hakkınız 6502 sayılı Tükecinin Haklarının Korunması Hakkındaki Kanuna göre düzenlenmiştir.

Cayma Hakkı ve İade Süreç Bilgileri

Cayma hakkı nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun (“Kanun”) gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve "kargo ücreti ödemeden" ürünleri iade etme hakları vardır. Kanunu her kurumun uygulaması gerekmektedir.

 

Cayma hakkı Nasıl Kullanılır?

Alıcının cayma hakkını kullanabilmesi için teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünü iade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı, alıcının talebini aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedeli ve iade kargo ücretini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin ödemekle yükümlüdür.

Ürün, Satıcı’ya iade edilirken teslimatı sırasında Alıcı’ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Faturanın iade açıklama bölümü varsa eğer bu bölüm doldurulmalı ve fatura, Alıcı tarafından imzalanarak ürünle birlikte teslim edilmelidir.

 

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ne zaman yürürlüğe girdi?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

 

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?

Alıcının isteği ile kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler (kişiye özel cüzdan, kemer, kol düğmesi, çakmak, kalem, defter, usb v.b)dir ve hediye paketileri için iade yapılmamaktadır. Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)

Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri

Elektronik ürünlerin "Cayma Hakkı"dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün,orjinal kutusuna zarar verilmemiş olması,faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürün ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir.

Kurulumu servis tarafından yapılan ürünler için servis haricinde kutunun açılması veya kurulumunun servis haricinde yapılması durumunda iade alınmayacaktır.

Satın alınan cep telefonuna sim kart takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması halinde cihaz 2. el statüsüne geçmiş olacaktır.İlgili mevzuat gereği cayma hakkı kapsamında "ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması" gerekmektedir.Bu nedenle de sim kart takılan veya WiFi ile bağlantı kurulan ürünler cayma hakkı kapsamında iade alınamamaktadır.Ayıplı vs. ürün olması halinde mağaza ile irtibata geçilmelidir.Mağaza, teknik servis raporu talep edebilir.

Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler

Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)


Cayma hakkı sürecinde iade kargo ücreti kime aittir?

Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcılara aittir. Alıcılar ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi alıcıların kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakkı vardır.

 

Alıcı, ürünü kullansa bile iade edebilir mi?

Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkını ortadan kaldırmaz. Satıcı, cayma süresi içinde ürünü alıcıya teslim etmişse alıcı, ürünü ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde alıcı cayma hakkını kullanamaz.

 

Ürüne zarar verilmesi durumunda alıcı cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?

Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa, alıcının, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararınızı tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir.

 

Alıcının ürünü iade etmesi için ne kadar süresi bulunmaktadır?

Alıcı, iade talebini ilettikten sonra 3 takvim günü içerisinde iade kargo bilgilerini Hesabım sayfasından giriş yapmalıdır. Bu içerisinde iade kargo bilgilerinin girilmemesi durumunda 2. Takvim gününde Bulalgetir.com tarafından alıcıya ürünü iade etmesi gerektiğine dair bir hatırlatma maili gönderilir. Mail gönderimi ardından 24 saat içeresinde alıcı ürünü iade etmezse ürün Bulalgetir.com tarafından sistemden ilettiği talep otomatik olarak iptal olur.

 

Ürünü teslim alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

İade edilen ürün size ulaştığı zaman mutlaka kargo paketini kontrol edin. Kargoda bir hasar tespit etmeniz durumunda kargo görevlisine zabıt tutturun. Hasarlı kargolar için Kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.

 

İade etme süresi kaç gün geçerlidir?

Ürünü iade etme hakkınız ürünü teslim aldıktan sonra 14 gündür.

 

İade şartları nelerdir?

İade edilmek istenen ürün/ürünler fatura ve iade formuyla birlikte gönderilmelidir.

Sitemizin alt kısmında bulunan Ürün İadesi kısmından İade talebi oluştur seçeneğini seçin.

Gelen formu iade ya da değişim yapacak şekilde doldurup gönderin.

(Bunların yerine aşağıdaki iletişim bilgilerimizden bize ulaşarak da iade/değişim talebinde bulunabilirsiniz.)

İade/Değişim Talebi onaylanan ürünleri Değişim/İade Formu doldurulmuş  ve FATURASI ile birlikte ARAS KARGO ile fatura üzerindeki adrese Size verilen Kargo KODU ile ÜCRETSİZ şekilde gönderilmelidir. (Aras Kargo dışındaki kargo firmaları ile gönderilen, karşı ödemeli olarak gönderilen ve faturasız olarak gönderilen kargolar kabul edilmemektedir.)

İlk kez yapılan İade ve Değişimlerde TÜM KARGO ÜCRETLERİ TARAFIMIZA AİTTİR.

2. veya 3. kez yapılan değişimlerde kargo ücretleri tarafınıza yansıtılacaktır.

14 günlük iade süresi dolmuş; kullanılmış, ürünün kendisi veya paketi hasar görmüş ve tekrar kullanılabilirlik özelliğini kaybetmiş kutusunun üzerine etiket vb çizilmiş ürünler Hayelebru.com tarafından kabul edilmemekte ve iade ödemesi yapılamamaktadır.

Siparişi verilen ürün herhangi bir sebeple teslim alınmadan tarafımıza geri dönen siparişlerin kargo ücretleri alıcıdan kesilerek sadece ürün fiyatı iadesi alıcıya iade edilmektedir.

 

Siparişimin iade ödemesi ne zaman yapılır?

Ürün tarafımıza ulaşmasından ve belirtilen iade şartları uygunluğu kontrol edildikten sonra ödeme türünüz;

Kapıda ödeme ve havale ise; 14 iş günü içerisinde belirtmiş olduğunuz banka hesabı numaranıza yapılacaktır.

(Banka bilgilerinizi iade formu bölümünde belirtmeniz gerekmektedir.) 

Kapıda ödeme hizmet bedelinin iadesi yapılmamaktadır.

 

Kredi kartı ise; Ödeme tutarınız 14 iş günü içerisinde kredi kartınıza yapılmaktadır. Bu süre tamamen bankanıza bağlıdır ve HayelEbru.com’un bankanıza müdahale etme hakkı yoktur.

Dilerseniz çağrı merkezimizi arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz:

Çağrı Merkezi İletişim Hattı:

Telefon: 0850 840 29 52

WhatsApp: 0850 840 29 52

e-mail: info@hayelebru.com